[ Strona Główna ˇ VfB Poland na FBPaździernik 20 2019 23:11:53 ]
{ Następny mecz }

VfB Stuttgart - FC St. Pauli

1. Kolejka 2. Bundesligi

Termin: Poniedziałek, 8.08.2016, 20:15
_ _
{ VfB Stuttgart }
Strona Główna
Klub
Kadra
Historia
Miasto
Derby Stuttgartu
Historia herbu
Sukcesy
Koszulki
Sztab szkoleniowy/zarząd
Stadion
Polacy w VfB Stuttgart
Transfery
Maskotka VfB
Byli trenerzy
Byli piłkarze
_ _
{ Sezon }
Terminarz
Tabela ligowa
Klasyfikacja strzelców
_ _
{ Dla Kibica }
Typer
Relacja Live
Księga Kibiców
Dodaj News
Strona na Facebooku
Czat dla Kibiców
_ _
{ Stopka }
Redakcja
Współpraca
Reklama
Kontakt
_ _
{ Panel Reklamy }
VfB Stuttgart
sporticos
Strona fanów PSG

_ _
{ Historia }
| Verein für Bewegungsspiele Stuttgart (niem. Drużyna gier ruchowych Stuttgart, w skrócie VfB Stuttgart), została założona 2 kwietnia 1912 roku w Concordia Hotel w Cannstatt, jednej z dzielnic Stuttgartu, w wyniku fuzji dwóch istniejących już drużyn – FV Stuttgart i Kronen-Club Cannstatt.

FV Stuttgart

FV Stuttgart, czyli Stuttgarter Fußballverein, został założony 9 września 1893 roku w stuttgarckim hotelu Zum Becher. Początkowo FV był klubem rugby, a pierwsza sekcja piłkarska FV powstała dopiero w 1908 roku.

Drużyna

Drużyna rugby FV Stuttgart, 1894 rok

W tym 1909 roku piłkarska sekcja FV dołączyła do Süddeutschen Fußballverband - związku piłkarskiego południowych Niemiec - i rozpoczęła grę w B-Klasse, czyli drugim poziomie rozgrywkowym. W 1912 roku FV udało się awansować do pierwszej ligi - Südkreis-Liga.


Kronen-Club Cannstatt

Cannstatter Fußballklub został założony w 1890 roku jako zespół rugby, ale szybko otworzył swoją sekcję piłki nożnej. Po kilku latach klub został rozwiązany. Jednak już w 1897 został on reaktywowany jako FC Krone Cannstatt, które było tylko i wyłącznie drużyną piłkarską.

Drużyna

Piłkarska drużyna Kronen-Club w 1898 roku

FC Krone Cannstatt od razu dołączyło do Süddeutschen Fußballverband i rozpoczęło grę w drugiej lidze. W 1904 roku udało się awansować do pierwszej ligi.


Fuzja i początki VfB

2 kwietnia 1912 roku powstało VfB Stuttgart. Jednak za historyczną datę powstania VfB uznaje się moment założenia FV Stuttgart, czyli 9 września 1893 roku.

Drużyna

Drużyna VfB w 1912 roku

VfB na licencji FV rozpoczęło w 1913 roku zmagania w Südkreis-Liga, kończąc sezon na 6. miejscu (na 8 możliwych). W dwóch następnych sezonach VfB zajęło 7. miejsce. Po sezonie 1914/15 piłkarze VfB wyjechali na front I wojny światowej i drużyna przestała występować w najwyższej lidze Wirtembergii.

Klub wznowił zmagania w 1919 roku, kiedy powstała Kreisliga Württemberg, która była najwyższym poziomem rozgrywkowym w tamtym regionie Niemiec. Sezon 1921/22 przyniósł pierwszy sukces – VfB zostało wicemistrzem Wirtembergii.


Bezirksliga Württemberg-Baden

W 1923 roku miejsce Kreisligi Württemberg zajęła nowa liga – Bezirksliga Württemberg-Baden. Rozgrywała się ona w dwóch grupach, a na koniec sezonu najlepsze drużyny obu grup grały ze sobą finał o mistrzostwo Badenii-Wirtembergii.

W takim finale VfB zagrało dwukrotnie, raz wygrywając.
- 1925/26 – Karlsruher FV pokonało w finale VfB
- 1926/27 – VfB pokonało w finale Karlsruher FV.

Potem zaprzestano rozgrywania finału, a do mistrzostw południowych Niemiec (gdzie grały drużyny z Badenii, Wirtembergii i Bawarii) kwalifikowało się kilka najlepszych drużyn z każdej grupy. W 1930 roku VfB po raz drugi zostało mistrzem Wirtembergii.


Czasy III Rzeszy

W 1933 VfB przeniosło się na nowy obiekt – Neckar Stadion. Na tym obiekcie klub gra do dzisiaj. W tym samym roku odbyła się reforma niemieckiego futbolu, a VfB występowało odtąd w Gaulidze Württemberg. Był to bardzo dobry okres dla klubu – udało się zdobyć kilka mistrzostw Wirtembergii, a przysłowiową wisienką na torcie był występ w finale mistrzostw Niemiec w 1935 roku. Niestety broniące wówczas tytułu Schalke okazało się zbyt silne i pokonało VfB wynikiem 6-4.

Drużyna

Okładka gazety Kicker informująca o finale mistrzostw Niemiec pomiędzy Schalke, a VfB

Czasy powojenne

Po wojnie Stuttgart znalazł się w amerykańskiej strefie okupacyjnej. W tamtych czasach każda strefa miała swoje odrębne piłkarskie mistrzostwa. Jednak w 1946 roku została założona także Fußball-Oberliga Süd. Była to największa dotychczas liga, w której VfB miało okazję występować – obejmowała ona Badenię-Wirtembergię, Bawarię oraz Hesję. Pierwszy sezon tej ligi okazał się dla klubu niezwykle udany – udało się zająć pierwsze miejsce, co dało zarówno tytuł mistrza południowych Niemiec, jak i tytuł mistrza amerykańskiej strefy okupacyjnej.

Okres po II wojnie światowej był najlepszym okresem w historii VfB. W 1952 i 1954 roku klub uzyskał tytuł mistrza południowych Niemiec. Drużyna regularnie grała w mistrzostwach Niemiec, zwyciężając w nich dwukrotnie – w 1950 i 1952 roku, a w 1953 kończąc jako finalista.

Drużyna

VfB – mistrz Niemiec 1950 rok

W roku 1954 oraz 1958 klub dołączył do swojej gabloty dwa kolejne trofea – tym razem były to puchary Niemiec. W tamtych czasach VfB do sukcesów poprowadził Robert Schlienz, uważany dzisiaj przez wielu kibiców za największą legendę klubu.

Drużyna

Robert Schlienz z paterą mistrzowską Bundesligi

Początki Bundesligi W roku 1963 DFB zdecydowało się na założenie jednej ligi krajowej, nazwanej Bundesligą. W związku z dobrą grą VfB w latach 50. klub ten znalazł się wśród 16 założycieli rozgrywek. VfB w tamtych czasach było drużyną amatorską, a Szwabia miała problemy gospodarcze, przez co klub niechętnie wydawał pieniądze. Wiązało się to z niezbyt dobrą grą zawodników, a VfB był drużyną zajmującą pozycję w środku tabeli.

W sezonie 1973/74 VfB zadebiutowało w rozgrywkach europejskich, a konkretnie w Pucharze UEFA. Udało się tam zajść aż do półfinału.

Drużyna

Drużyna VfB w sezonie 1973/74, w którym klub zadebiutował w rozgrywkach europejskich

Kryzys i odbudowa – Początek ery MV

W połowie lat 70. VfB znalazło się w dużym kryzysie. Klub nie był nawet w stanie znaleźć sponsorów. W 1975 roku istniało duże ryzyko karnego zdegradowania drużyny do 2. Bundesligi. W skutek tego nowym prezydentem klubu został lokalny polityk – Gerhard Mayer-Vorfelder. Udało się nie dopuścić do karnej degradacji, ale VfB i tak spadło do drugiej ligi, zajmując 16. miejsce w pierwszej lidze.

Drużyna

Gerhard Mayer-Vorfelder

Kolejny sezon – 1975/76 jest uważany za najgorszy w historii klubu. VfB zajęło w 2. Bundeslidze dopiero 11. miejsce. Jednak w kolejnym sezonie drużyna z nowym trenerem i nowymi gwiazdami zdominowała drugą ligę, wygrywając ją ze 100 zdobytymi golami na koncie. Pierwszy sezon po powrocie do Bundesligi był dla VfB bardzo udany – udało się zająć czwarte miejsce. Na mecze VfB przychodziło średnio ponad 53 000 kibiców, co ustanowiło rekord ligi pod tym względem aż do lat 90.


Lata 80. i 90.

W 1980 roku VfB po raz drugi w historii dotarło do półfinału Pucharu UEFA. Tamten sezon był także szczególny w historii niemieckiej piłki – wszystkie 4 drużyny w półfinale tego pucharu były drużynami niemieckimi. Niestety VfB odpadło wtedy po dwumeczu z Borussią Mönchengladbach.

Na początku lat 80. VfB każdy sezon kończyło w ścisłej czołówce, a w 1984 udało się zdobyć pierwszy dla klubu tytuł Bundesligi, będący trzecim mistrzostwem kraju. Dzięki temu VfB zakwalifikowało się do Pucharu Mistrzów, gdzie jednak odpadło w pierwszej rundzie po dwumeczu z… Levskim Sofia.

W 1989 roku VfB osiągnęło swój największy międzynarodowy sukces, docierając do finału Pucharu UEFA. Niestety tam czekało Napoli z legendarnym Diego Maradoną w składzie. Dwumecz był wyrównany, ale ostatecznie wynikiem 5-4 wygrała drużyna z Włoch.

W sezonie 1991-92 po niesamowitej końcówce VfB zostało po raz czwarty w historii mistrzem Niemiec. Borussię Dortmund udało się wyprzedzić tylko dzięki lepszym bilansie bramkowym. Udział w Pucharze Mistrzów dla VfB znowu zakończył się w pierwszej rundzie. Tym razem nie udało się pokonać Leeds United.

Drużyna

Mistrzowska drużyna VfB w 1992 roku

Kolejnym trofeum VfB był Puchar Niemiec w 1997 roku. Potem, dzięki trenerowi Joachimowi Löwowi i „wielkiej trójce”, w skład której wchodził Krassimir Balakov, Giovane Élber i Fredi Bobić, udało się dojść do finału Pucharu Zdobywców Pucharów, ale tam na drodze VfB stanęła Chelsea, której nie udało się pokonać.

Drużyna

VfB z Pucharem Niemiec w 1997 roku

Drużyna

Piłkarze VfB Stuttgart obierający srebrne medale po przegranym finale Pucharu Zdobywców Pucharów w 1998 roku

Początek XXI wieku

Po tych sukcesach kluczowi piłkarze odeszli, czego skutkiem były przeciętne wyniki w lidze. W 2000 roku wskutek długów i słabych wyników z klubu odszedł prezydent Mayer-Vorfelder. Jego następca, prezydent Manfred Haas zdecydował się postanowić na utalentowaną młodzież, co po kilku latach miało przynieść rezultaty. I przyniosło. Utalentowani wychowankowie dali klubowi wicemistrzostwo w sezonie 2002/03. Potem jednak większość z nich odeszła do większych klubów, takich jak Bayern, Schalke czy Arsenal. VfB znowu grało przeciętnie.

W sezonie 2006/07 powróciło wielkie VfB. Początek rozgrywek nie zapowiadał sukcesu, jednak drużyna pod wodzą trenera Armina Veha zaczęła osiągać coraz lepsze wyniki, w końcu zdobywając fotel lidera i w konsekwencji wygrywając ligę. Było to piąte mistrzostwo Niemiec w historii VfB, i jak na razie ostatnie.

Drużyna

VfB mistrzem Niemiec 2007

Czasy obecne

Po osiągnięciu mistrzostwa VfB znowu grało przeciętnie, czasami osiągając lepsze, a czasami gorsze wyniki. Jednak ostatnie lata dla klubu były tragiczne. Co roku zapowiedzi walki o wysokie cele, w tym awans do Ligi Mistrzów, kończące się na zaciętej walce o utrzymanie, trwającej do ostatnich kolejek. Każdy kolejny sezon ma być lepszy, a zawsze jest tak samo beznadziejny. Kiedy to się zmieni? Kiedy VfB znowu będzie mogło cieszyć się z sukcesów?

Drużyna

Ostatnie duże osiągniecie VfB Stuttgart – finał DFB Pokal w 2013 roku

Drużyna

Fatalna gra zespołu sprawia, że akcja „Niemals 2. Liga!” musi być reaktywowana

|
_ _
{ Reklama }
Cialisnajtaniej.pl

http://kamagranajtaniej.pl
_ _
{ Monitoruje Nas }
stat4u Statystyki, katalog stron www, dobre i ciekawe strony
internetowe
_ _
{ Poprzedni mecz }

_ _
{ Logowanie }
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
_ _
{ Online }
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 37
Najnowszy Użytkownik: Michalv
_ _
{ Raport Zdrowotny }
Ginczek

Imię i nazwisko: Daniel Ginczek

Typ urazu: Zerwanie więzadeł kolanowych

Planowany powrót: Początek 2017 roku


Die

Imię i nazwisko: Serey Dié

Typ urazu: Zerwanie mięśnia przywodziciela

Planowany powrót: Nieznany


_ _
{ Liderzy Strzelców }

VfB Stuttgart:
1. D. Didavi - 13 goli 3. L. Rupp - 5 goli
2. T. Werner - 6 goli 4. F. Kostić - 5 goli
_ _
{ Foto Tygodnia }

VfB po 41 latach wraca do 2. Bundesligi...
_ _
{ Linki Partnerskie }
Katalog WWW
Bezpłatny moderowany katalog stron - OKes.pl
_ _

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | fashiontrends.icu | frmode.eu